Deser z nasionami chia i jagodami goji.

Próbowaliście już nasion chia (szałwia hiszpańska), o których od jakiegoś czasu rozpisują się miłośnicy zdrowego jedzenia? Ja długo się wzbraniałam i nie dawałam się ponieść trendom, ale jednak dałam się złamać i wcale nie narzekam. Desery z chia w składzie nie dość, że wyglądają ładnie, mają świetną konsystencję, to jeszcze można im nadać dowolnego posmaku, bo nasionka same w sobie są neutralne.

Trzeba także wspomnieć, dlaczego chia ma status superfoods. Te małe nasionka mają bardzo dużą gęstość odżywczą, oznacza to, że zawiera ogromną ilość składników odżywczych (makroskładniki: białko 15 g, tłuszcz 30 g, węglowodany 39 g – z czego 34 g to błonnik) w stosunku do wartości energetycznej (486 kcal/100 g). W zalecanej porcji 2 łyżek szałwii hiszpańskiej wyróżnić możemy wysoką zawartość błonnika (7 g – 25% dziennej racji pokarmowej – DRP), tak pożądanych w naszej diecie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (5 g) – przede wszystkim omega-3 (3,6 g), a jeśli chodzi o składniki mineralne to znajdziemy w nich sporą ilość magnezu (67 mg – 21% DRP), żelaza (1,5 mg – 15% DRP), czy wapnia (126 mg – 12% DRP).

Tak więc, kiedy ostatecznie kupiłam już taką paczkę nasionek chia, musiałam od razu coś z nich zrobić. Oczywiście nie mogłam sobie odmówić deseru ;). W związku z tym, że kiedy tylko wróciłam z nowym zakupem do domu, chciałam go wypróbować, więc deser zrobiłam z tego, co znalazłam we własnej kuchni. W ten sposób powstał podwieczorek z nasionek chia na mleku kokosowym, a jako dodatek użyłam banana, kiwi i jagody goji.

Have you tried chia seeds (Salvia hispanica), which for some time lovers of healthy eating write a lot? For a long time I have refused to buy it, but finally I let myself to try it and I do not complain. Desserts consisting of chia not only look nice, have great consistency, but also it is still possible to give them any flavor, because the seeds themselves are neutral.
We must also mention why chia has the status of superfoods. These small seeds have a very high nutrient density, it means that contains an enormous amount of nutrients (macroelements: proteins 15 g, fats 30 g, carbohydrates 39 g – of which 34 g is the fiber) compared to the energy (486 kcal / 100 g). In a preferred portion of the chia seeds – 2 tablespoons can point high fiber content (7 g – 25% of the daily nutritional ration – DNR) so desired in our diet polyunsaturated fatty acids (5 g) – especially omega-3 (3.6 g). and when it comes to minerals we find in them a large amount of magnesium (67 mg – 21% DNR), iron (1.5 mg – 15% DNR) or calcium (126 mg – 12% DNR).
So, when I finally bought the package of chia seeds, I had to immediately do something with them. Of course I could not refuse myself a dessert ;). Therefore, when just came home with a new thing, I wanted to try it out so this dessert was made with what I found in my own kitchen. This is how the dessert of chia seeds with coconut milk, and as addition I used a banana, kiwi and goji berries.

Energia: 489 kcal
Białko: 9,3 g
Tluszcz: 20,2 g
Węglowodany: 67,5 g

deser z nasionami chia i jagodaami goji.

deser z nasionami chia i jagodaami goji.

Składniki (na 3 porcje):

1/4 szklanki nasion chia
1/2 puszki mleka kokosowego
1 filiżanka mleka bez laktozy
2 łyżeczki ksylitolu
1 laska wanilii
3 kiwi
2 banany
3 łyżki jagód goji

deser z nasionami chia i jagodaami goji.

deser z nasionami chia i jagodaami goji.

deser z nasionami chia i jagodaami goji.

  1. Z laski wanilii wyłuskujemy nasionka i umieszczamy w mleku. Zostawiamy tak na ok godzinę i zagotowujemy. Następnie nasionka usuwamy z mleka.
  2. Nasionka chia umieszczamy w rondelku, dodajemy mleko kokosowe, wcześniej przygotowane mleko waniliowe oraz ksylitol. Całość zagotowujemy, a później gotujemy na małym ogniu przez ok. 10 minut. Nasiona chia w mleku odstawiamy na jakiś czas, aby przestygły.
  3. W tym czasie obieramy owoce. Kiwi i banana kroimy na plasterki.
  4. Nasiona chia w mleku dzielimy na 3 porcje. Na dnie szklanki umieszczamy po 1/3 każdej z nich. Na ściankach szklanki umieszczamy plasterki kiwi (resztę kiwi można pokroić w kostkę i wsypać do środka), następnie nakładamy kolejną warstwę nasion (połowę z tego, co zostało z każdej porcji). Kolejną warstwą jest banan ułożony na ściankach (pozostałą część banana możemy, tak jak kiwi umieścić w środku). Na wierzchu układamy pozostałą część nasion chia z każdej z 3 porcji. Całość posypujemy jagodami goji.

deser z nasionami chia i jagodaami goji.

deser z nasionami chia i jagodaami goji.

deser z nasionami chia i jagodaami goji.

deser z nasionami chia i jagodaami goji.

deser z nasionami chia i jagodaami goji.

Przyjemności.

3 Comments

  1. Pingback: Świąteczne smoothie. - DlaPrzyjemnosci.pl | DlaPrzyjemnosci.pl

  2. Pingback: Czekoladowy deser z chia. - DlaPrzyjemnosci.pl | DlaPrzyjemnosci.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *